loading...

اوجان ایمن | ایمنی و آتش نشانی

حوادث غیرمترقبه که به طور غافلگیرکننده و گاه اجتناب ناپذیر رخ می دهند ، اغلب باعث آوارگی و از دست رفتن خانه های مردم می شوند . تأمین سرپناه و اسکان آسیب دیدگان می تواند به نحو چشمگیری از مشکلات بعدی بکاهد و یک آرامش نسبی را برای مردم به ارمغان آورد . برپایی اردوگاه جهت اسکان آسیب دیدگان یکی از مهمترین اقدامات گروه های امدادرسانی می باشد . در ادامه مطلب ، تعریفی کلی از یک اردوگاه ، انواع اردوگاه ، انواع طراحی و شکل اردوگاه را برای شما ارائه خواهیم کرد .تعریف اردوگـاه: محیط و محدوده ای استکه…

شهرام مردپور بازدید : 2132 دو شنبه 15 / 03 / 1396 نظرات ()

حوادث غیرمترقبه که به طور غافلگیرکننده و گاه اجتناب ناپذیر رخ می دهند ، اغلب باعث آوارگی و از دست رفتن خانه های مردم می شوند . تأمین سرپناه و اسکان آسیب دیدگان می تواند به نحو چشمگیری از مشکلات بعدی بکاهد و یک آرامش نسبی را برای مردم به ارمغان آورد .

برپایی اردوگاه جهت اسکان آسیب دیدگان یکی از مهمترین اقدامات گروه های امدادرسانی می باشد .

در ادامه مطلب ، تعریفی کلی از یک اردوگاه ، انواع اردوگاه ، انواع طراحی و شکل اردوگاه را برای شما ارائه خواهیم کرد .

تعریف اردوگـاه: محیط و محدوده ای استکه برای اقـامت موقت گروهی از مردم به صورت دسته جمعیو با حداقل امكانات در نظرگرفته می شود . به عبارتی دیگر ، یک زمین چهارمیخ مشخص که با در نظر گرفتن شرایط مهندسی ، امنیتی و سیاسی و نیز سایر فاکتورها ، برای اسکان افراد و خانواده های حادثه دیده آماده می شود.

 

انواع اردوگاه :

1 - اردوگاه هاي موقت یا کوتاه مدت : برای اسکان کمتر از 10 یا 14 روز و در نزدیکترین محل امن نسبت به منطقه آسیب دیده در نظر گرفته می شوند .

اردوگاههای موقت به صورت چادرهای موقت و یا بناهای دولتی قابل سکونت ، مانند مدارس و یا استادیوم های ورزشی و غیره ... می تواند باشد . بهترین اردوگاه موقت استفاده از بناهای دولتی قابل سکونت می باشد . زیرا این محل ها از لحاظ امکانات رفاهی ، از قبیل آب ، برق ، بهداشت و سرپناه کمبودی ندارند و تنها وظیفه گروههای امدادی ، تأمین دیگر نیازهای حادثه دیدگان مانند غذا ، لباس ، دارو و غیره ... می باشد .


2 - اردوگاه های دائمی یا بلند مدت : برای اسکان طولانی مدت مردم ( بیش از 2 هفته ) و به صورت کانکس یا خانه های پیش ساخته و شهرک های مسکونی طراحی و اجرا می شوند . محل این اردوگاهها باید با دقت و مطالعه و بررسی کامل انتخاب گردد .

 

شرایط انتخاب محل اردوگاههای دائم : این اردوگاهها باید نسبت به مناطق آسیب دیده مرکزیت داشته و حتما ً نزدیک جاده اصلی برپا گردد . در عین حال اردوگاه باید تا حد امکان دور از شعاع عمل تخریب حادثه و دور از تاثیرات ثانویه باشد . در مناطق زلزله زده ، با در نظر گرفتن مرکز زلزله و شدت آن در نقطه ای امن نسبت به شعاع عمل زلزله می توان محل اردوگاه را انتخاب نمود . این محل باید در عین حال ، در مسیر حوادث دیگر مثل سیل ، ریزش کوه یا بهمن و ... نباشد . همچنین در مناطق تحت پوشش حوزه سدهای آب گیر نباشد . علاوه بر امکانات رفت و آمد ، تأمین آب به مقدار کافی در محل ، از ضروریات یک اردوگاه می باشد .
در صورت دور بودن از جاده اصلی ، راه ارتباطی ماشین رو با جاده اصلی وجود داشته باشد . به وجود آوردن امنیت در اردوگاه از طرف نیروهای انتظامی از دیگر شرایط مهم اردوگاههای دائم می باشد .

 

انواع طراحی و شکل اردوگاه :

الف ) طرح خطی

ب ) طرح شبکه شطرنجی

ج ) طرح اقماری

 

طرح خطی :

در این طرح اردوگاهی ، چادرها در همسایگی یکدیگر قرار می گیرند .

 

مزایای طرح خطی :

  • در مناطقی که فضای لازم جهت برپایی اردوگاه به اشکال دیگر وجود ندارد ، قابل استفاده است (مانند : شهرها ) .
  • در هیچ جای اردوگاه ، مرکز عمده ای که تراکم زا باشد ، وجود ندارد .
  • به لحاظ برخورداری صحیح و مناسب از نور کافی و بهداشت ، مطلوبتر از سایر طرح هاست .

معایب طرح خطی :

  • در طرح خطی ، توسعه اردوگاه موجب فاصله گرفتن چادرها از یکدیگر شده و امنیت اردوگاه کمتر می شود .
  • فاصله گرفتن چادرها باعث بروز مشکلاتی در فعالیت امدادگران و نجاتگران در ارائه خدمات خواهد شد .
  • یکنواختی و نبود تنوع در دیدهای بصری ، می تواند تأثیر سوئی بر روحیه بازماندگان حوادث داشته باشد .
  • نبود فضاهایی برای تجمع در مرکز اردوگاه ، جهت ایجاد هویت و تعلق خاطری از دیگر معایب این طرح  است .

 

طرح شبکه شطرنجی :

متداول ترین طرح اردوگاهی می باشد . در این طرح خیابان های اصلی به صورت متقاطع شمالی ، جنوبی ، شرقی و غربی و یا جهت دیگری که مناسب با وضعیت پستی و بلندی زمین باشد ، طراحی می شوند .

عرض خیابان های اصلی 10- 12 متر و عرض خیابان های فرعی 5 6 متر باشد . این خیابان ها شن ریزی شده و در صورت امکان ، کوبیده شوند . خیابان ها باید از وسط به طرف کناره ها شیب داشته و جوی کنار جاده نیز نسبت به حالت توپوگرافی زمین ، برای تخلیه آب های جوی به طرف بیرون اردوگاه شیب داشته باشد .