loading...

اوجان ایمن | ایمنی و آتش نشانی

حمله قلبی که منجر به از کار افتادن قلب می شود ( ایست قلبی ) ، بیشترین علت مرگ در کشورهای توسعه یافته است . استرس ها و فشار روانی ، غرق شدگی ، خفگی ، برق گرفتگی و مسمومیت دارویی از علل شایع ایست قلبی می باشند . در صورتی که پرستاران و نجاتگران کارآزموده ، احیای قلبی – ریوی ( CPR ) ، دفیبریلاسیون خودکار خارجی ( AED ) و مراقبت های لازم را در زمان مناسب به مصدوم ارایه کنند ، جلوی وقوع بسیاری از مرگ ها گرفته می شود. بر هر فردی لازم است که مهارت احیای قلبی - ریوی را یاد بگیرد تا در روز مبادا ، جان…

شهرام مردپور بازدید : 817 08 / 11 / 1396 نظرات ()

حمله قلبی که منجر به از کار افتادن قلب می شود ( ایست قلبی ) ، بیشترین علت مرگ در کشورهای توسعه یافته است . استرس ها و فشار روانی ، غرق شدگی ، خفگی ، برق گرفتگی و مسمومیت دارویی از علل شایع ایست قلبی می باشند .

در صورتی که پرستاران و نجاتگران کارآزموده ، احیای قلبی ریوی ( CPR ) ، دفیبریلاسیون خودکار خارجی ( AED ) و مراقبت های لازم را در زمان مناسب به مصدوم ارایه کنند ، جلوی وقوع بسیاری از مرگ ها گرفته می شود.

بر هر فردی لازم است که مهارت احیای قلبی - ریوی را یاد بگیرد تا در روز مبادا ، جان اطرافیان و عزیزان خود را نجات دهد .

در ادامه مطلب ، نحوه صحیح انجام مهارت احیای قلبی - ریوی را یاد می گیریم.

 

در بیشتر مصدومانی که دچار ایست قلبی شده اند ، عملکرد الکتریکی قلب مختل می شود که به آن فیبریلاسیون بطنی می گویند .

هنگامی که پمپ قلب از کار می افتد ، مصدوم هوشیاریش را از دست می دهد . در این هنگام قلب دیگر نمی تواند خون را پمپاژ کند و ما به عنوان یک دوره دیده و نجاتگر ، برای اصلاح این مشکل ، فرصت محدودی داریم .

حساس ترين سلول هاي بدن ، سلول هاي سيستم عصبي مركزي از جمله مغز هستند كه در صورت محروميت از اكسيژن ، آسيب هاي غيرقابل برگشتي را متحمل مي شوند. در صورتي كه بعضي از بافتهاي بدن با برقراري مجدد اكسيژن رساني فعاليت طبيعي خود را از سر مي گيرند .

 احياء قلبي- ريوي ( CPR ) براي حفظ خون اكسيژن دار در گردش، به منظور جلوگيري از مرگ مغز و ساير سلول هاي بدن انجام مي شود. ذخاير ATP حداکثر به مدت 6-4 دقيقه مي توانند محروميت اكسيژن را جبران كنند؛ ولي بعد از آن ، با محروميت از اكسيژن ، بر اثر توقف تنفس و ضربان قلب ، مرگ سلول هاي مغزي آغاز مي شود .

پس قبل از اینکه مغز ، دچار آسیب های غیرقابل برگشت شود ، بایستی اقدام مناسبی انجام دهیم .

    در صورتی که پرستاران و نجاتگران کارآزموده ، احیای قلبی ریوی ( CPR ) ، دفیبریلاسیون خودکار خارجی ( AED ) و مراقبت های لازم را در زمان مناسب به مصدوم ارایه کنند ، جلوی وقوع بسیاری از مرگ ها گرفته می شود.

امروزه به جاي واژهCPR واژه CPCR ( احیای قلبی ، ریوی و مغزی ) را پيشنهاد و استفاده مي كنند .

CPR : Cardio Pulmonary Resuscitation

CPCR : Cardio Pulmonary Cerebral Resuscitation

انواع مرگ :در اثر قطع اكسيژن رساني به بافت ها دونوع مرگ اتفاق مي افتد :

1- مرگ باليني(ظاهري) : توقف موقت در اكسيژن رساني به مغز  در اثر ايست تنفسي و قلبي منجر به از دست دادن هوشياري فرد مي گرددكه بدن از ذخاير خود و مكانيسم بي هوازي جهت برگشت اعمال خود استفاده مي كند و در صورت تأمين اكسيژن ، مجدداً سلول ها فعاليت طبيعي شان را از سر گرفته و به وضعيت قبلي خود برمي گردند .

2- مرگ بيولوژيك : در صورت ادامه محروميت از اكسيژن ، به تدريج قوام ديواره سلولي به هم ريخته و آسيب هاي غيرقابل برگشت بافتي    شروع شده و مرگ سلول هاي مغزي با آسيب هاي غيرقابل برگشت اتفاق مي افتد .

 

زنجیـره بقـاء ( حیات ) :   

انجمن قلب آمریکا موفقیت در احیاء قلبی- ریوی را به یکسری رویدادهای پشت سر هم وابسته می داند که آن را زنجیره بقاء نامگذاری کرده است . حلقه های آن عبارتند از:

1- شناخت زودهنگام یک پیشامد : زمان عامل حیاتیبرای احیاء موفق است که زمان طلایی ( GoldenTime ) بهطور  معمول از 4 تا 6 دقیقه است ( تشخیص به موقع ایست قلبی ) .

2- احياء به موقع و احياء قلبي - ريويزودهنگام ، به طور واضحي بقاي فرد دچار ايست قلبي در خارج از بيمارستان با آريتمي بطني طولاني را نیز افزايش مي دهد . 

3- دفیبریلاسیون زود هنگام (شوک در طی 5 دقیقه اول) ، حیاتی ترین عامل در تعیین بقای فرد دچار ایست قلبی است . میزان بقاء بیماران دچار ایست قلبی ناشی از فیبریلاسیون بطنی ( اختلال الکتریکی قلب )، تقریباً 7 تا 10 درصد به ازاء هر دقیقه ای که دفیبریلاسیون انجام نشود ، کاهش می یابد .

4- احیاء پیشرفته زود هنگام .

سطوح مختلف احیاء قلبی ریوی :

منظور از عمليات احياء ، حفظ گردش خون و اكسيژن رساني جهت جلوگيري از مرگ سلولهاي مغزي و ساير سلول هاي بدن است.

1- اقدامات پایه احیاء( BLS ) : اقداماتی است که به منظور برقراری راه هوایی مناسب ، اطمينان از تهويه كافي ، برقراري اكسيژناسيون و برقراري گردش خون با ماساژقلبي انجام می گیرد .

2- اقدامات پیشرفته احیاء( ALS ) :این اقدامات به منظور برقراری گردش خون و اکسیژناسیون در سطح پیشرفته صورت می گیرد.

3- اقدامات طولانی مدت احیاء( PLS ) : این اقدامات به منظور احیاء مغزی و بهبود عملکرد بافت مغز و تثبیت وضعیت بیمار صورت می گیرد .

کاربرد AED( Automatic External Defibrilator ) :

انواع دفيبريلاتور ( شوك الكتريكي ) : دستی و خودکار

روش كار :

احياگر دستگاه را روشن مي كند .

الكترودها را به قفسه سينه بيمار متصل مي كند .

دفيبريلاتور خودكار، ريتم قلبي را ارزيابي مي كند و مشخص مي كند آيا بيمار نياز به شوك دارد يا خير؟ اگر شوك لازم داشت ،      به طور خودكار دستگاه شار‍ژ شده و شوك مي دهد .

دفيبريلاتور دستی هم زمانی را که باید به مصدوم ، ماساژ دهیم ،  مشخص می کند و ما باید طبق فرمان دستگاه عمل کنیم .

احیاء در بزرگسالان ، کودکان و نوزادان :

در مواردی که قلب مصدوم ضربان ندارد و تنفس انجام نمی شود ، باید نسبت به برقراری تنفس و گردش خون اقدامات لازم را انجام دهیم ( عملیات احیاء ) .

اقدامات لازم برای احیاء مصدوم ( مراحل احیاء ) :

قدم اول : اطمینان از باز بودن راه تنفس .

قدم دوم : نفس دادن به مصدوم ( تنفس مصنوعی ) .

قدم سوم : به گردش درآوردن خون در بدن ( ماساژ قلبی ) .

قدم اول ) اطمینان از باز بودن راه تنفس :باید بدون معطلی راه تنفس مصدوم را باز کنیم . با بازکردن راه هوایی ممکن است تنفس مصدوم به حال عادی بازگردد . اگر باز مصدوم شروع به تنفس نکرد ، باید تنفس مصنوعی به وی بدهید .

مانور های باز کردن راه هوایی :

Head Tilt- chin lift ( سر به عقب چانه جلو)

 Head back- Neck lift ( سر به عقب - بالا كشيدن گردن)

 Jaw-Thrust ( باز كردن فك با فشار )

 Jaw –Lift ( بالا كشيدن فك توسط شست )

 

پاک کردن راه تنفس : باید با سرعت عمل ، با توجه به مطالب فصل خفگی ها ( وجود جسم خارجی ) ، راه تنفس و راه هوایی مصدوم را از وجود هرگونه جسم خارجی ، پاک کنیم . اما وقت خود را برای پیدا کردن شیئی که پنهان مانده ، تلف نمی کنیم .

قدم دوم ) نفس دادن به مصدوم ( تنفس مصنوعی ) : موثرترین راه برای نفس دادن به مصدوم ، انتقال هوای ریه های خود به شش های مصدوم ، به وسیله دمیدن هوای بازدمی از راه دهان است ( تنفس دهان به دهان ) . مواردی وجود دارد که نمی توان از تنفس دهان به دهان استفاده کرد ( دهان و بینی مصدوم جراحت شدید داشته باشد اگر مصدوم دائماً استفراغ می کند زمانی که سم دور دهان مصدوم را آلوده نموده است - ... ) و باید تکنیک های دیگری استفاده کنیم . مانند : تنفس با آمبوبگ ، روش هولگر نیلسن یا روش سیلوستر .

تنفس دهان به دهان : هوایی را که ما از ریه ها بیرون می دهیم ، 16 درصد اکسیژن دارد و این مقدار ، بیش از نیاز انسان برای بقای زندگی است . در تنفس دهان به دهان، با یک نفس عمیق ، شما هوای بازدمی خود را با شدت مناسب ( با توجه به سن و جثه مصدوم ) به دهان مصدوم فوت کرده تا ریه های او را پُر از هوا کنید . هنگامی که دهان خود را برمی دارید ، مصدوم خودش عمل بازدم را انجام می دهد . زیرا دیواره قفسه سینه که حالت ارتجاعی دارد ، بلافاصله به حالت اول برمی گردد .

تنفس دهان به دهان و بینی :

در نوزادان و شیرخواران (کمتر از یک سال) ، باتوجه به کوچک بودن دهان و بینی، دهان خود را روی دهان و بینی نوزاد قرار دهید . سپس به آرامی ، مقداری هوا را به داخل دهان و بینی نوزاد بدمید ( به اندازه ای که قفسه سینه او بالا بیاید ) . سپس اجازه دهید هوای داخل دهان و بینی اش خارج شود . تعداد تنفس حدود 20 بار در دقیقه را رعایت کنید . یعنی هر 3 ثانیه ، یک تنفس بدهید .

تنفس مصنوعی با آمبوبگ یا BVM ( Bag Valve Mask) :

آمبوبگ نام یک مخزن هوایی از جنس سیلیکون یا پلاستیک است که در ایجاد فشار مثبت ریوی و در تنفس مصنوعی استفاده می شود .

 ماسك آمبوبگ براي جثه های مختلف در اندازه هاي متفاوت و در حجم  های 500 ، 600 ، 1500 و 2000 سی سی طراحي و          ساخته شده است .

روش كاربا آمبوبگ :

استفاده صحیح از BVM یکی از مهارتهایی است که پرستاران و نجاتگران لازم است در آن توانا باشند .

با كمك يك دست ماسك را برروي دهان و بيني بيمارقرار داده (تکنیک EC ) و با دست ديگر آمبوبگ يا كيسه هوا را فشار دهید. بهتر است اين كار توسط دو نفر احياء كننده انجام گيرد .

قدم سوم ) به گردش درآوردن خون در بدن ( ماساژ یا کمپرس قلبی ) : برای دادن یک ماساژ قلبی موثر علاوه بر اینکه باید ماساژ را با تکنیک صحیح انجام داد ،لازم است که وی را در وضعیت مناسبی بخوابانید.بیمار را به پشت خوابانده و مطمئن شوید که وی روی یک سطح سخت قرار گرفته است . اما اگر فرد در رختخواب یا هر سطح نرم دیگری است وقت را تلف نکنید و فقط کافی است که او را روی روی زمین بلغزانید تا اینکه روی یک سطح سفت قرار گیرد .

کنار مصدوم زانو بزنید .آخرین حد دنده های او را با دو انگشت دستی که بالای فرد نزدیکتر است، بیابید .انگشتان خود را به سمت بالا بلغزانید تا به یک فرو رفتگی در محل اتصال دنده های دو طرف برسید. دو انگشت بالاي زائده گزيفوئيد( جناغ سینه ) ، دست دیگر را قرار دهید .بعد موقعیت بدن خود را طوری تنظیم کنید که بازوها خم نشوند و انگشتان را باز نموده ، يا آنها را لاي هم بگذاريد تا از روي قفسه سينه مصدوم برداشته و مانع از شكستگي دنده شود . به اندازه ای بر جناغ فرد فشار وارد کنید که حدود6-5 سانتیمتر پایین برود .

ماساژ قلبی در نوزادان و کودکان :

ماساژ در کودکان بسیار شبیه به بالغین بوده ولی مراحل آن باید کمی سریعتر و با فشار کمتری صورت بگیرد . در این افراد ، وسط جناغ را مشخص کرده و یک دست خود را در این نقطه قرار داده و به آرامی ماساژ دهید .

در نوزادان و شیرخواران (کمتر از یک سال) ، برای ماساژ قلبی ، تنها دو انگشت خود را در یک سوم تحتانی جناغ قرار دهید . با ملایمت 100 بار در دقیقه به عمق 5/1 تا 5/2 سانتیمتر فشار دهید .

انواع احیاء ( با توجه به نفرات ) :تک نفره دو نفره

اصولاً بایستی عملیات احیاء را دو نفره اجرا کرد؛ ولی در جاهایی که ناگزیر هستیم ، بایستی احیاء را به صورت یکنفره انجام دهیم.

 

 

احیای تک نفره : ریت و میزان ماساژ به تنفس ، 15 به 2 می باشد ( البته تعداد 30 به 2 نیز صحیح است ) .

احیای دو نفره : ریت و میزان ماساژ به تنفس ، 30 به 2 می باشد .

احیاگران باید 100 120 ماساژ قلبی در دقیقه انجام دهند .

نکات مهم احیاء براساس گایدلاین 2015 ( انجمن قلب آمریکا AHA ) :

             1-هر چه ماسـاژ قلبی در روند CPR  زودتـر آغاز شود ، درصد بقا بهتر خواهد بود .

2- تمام قربانـیان ارست قلبی ، نیازمنـد ماسـاژ قلبی هستنـد . AHA بیـان می کنـد افـرادی که دچـار ایست قلبـی شده اند ، در دقایق اولیـه ، هنوز مقادیری اکسیژن باقیمانده در ریـه ها و جریان خون دارند که شروع ماسـاژ قلبی، سبب پمپ خـون به مغز و قلب قربـانی و رساندن اکسیـژن موردنیـاز می شود . در این متـد ، زمان 30 ثانیـه ای که سابقاً صرف باز کردن راه هوایی و دادن تنفس می شد ، حذف گردیـده و صرف برقراری گردش خون می شود.

3- تعداد ماساژ بیشتر از 140 بار در دقیقه و با عمق بیشتر از 6 سانتیمتر می تواند به مصدوم یا بیمار آسیب برساند .

4- خودداری از دادن تنفس زیاد ( 10 تنفس در دقیقه ) .

5- خستگی احیاگر ممکن است روند CPR را به سمت سرعت و عمق ناکافی ماساژ قلبی هدایت نماید . بنابراین هر دو دقیقه یکبار ، در صورت وجود احیاگر دوم و یا بیشتر ، تعویض جای احیاگران می تواند صورت بگیرد ( یا هر 5 سیکل 30 به 2 ) . این جابه جایی باید حداکثر در عرض 5 ثانیه صورت پذیرد .

6- شروع ماساژ قفسه سینـه قبل از تهویه انجام شود . زیرا نتـایج تحقیقات نشـان می دهد که موفقیت در CPR و پیـامدهای آن در ارست قلبی خارج بیمارستـانی ، زمـانی که اطرافیـان مصـدوم مبـادرت به ماسـاژ قلبی می کنند ، در مقایسه با زمانی که مداخلـه ای انجام نمی گیـرد ، بیشتر است . به همین دلیل ، تأخیر در شروع ماسـاژ قلبی و یا وقفه در انجام آن باید به حداقل برسد .

7- تعداد ماساژ قلبی در هر دقیقه ، در برگشت خود به خود جریان خون ( ROSC ) بسیار مهم است. تعداد ناکافی ماساژ قلبی در دقیقه و یا قطع مکرر آن و یا هر دو ، سبب کاهش اثربخشی ماساژ قلبی می شود .

8- در صورتی که علائم و شواهدی دال بر وجود ترومـای ناحیه سر و گـردن وجود نداشته باشد ، بهتر است برای باز کردن راه هوایی از مانور Head Tilt – Chin Lift استفاده نمایید. ولی اگر مشکوک به آسیب نخاعی و گردنی باشید، بهتر است جهت باز کردن راه هوایی از مانور کشش فک ( Jaw Thrust) بدون اکستانسیـون ( درست کردن ) سر استفاده نمایید.
9- در موارد زیـر ،
CPR  به صورت ABC ( اولویت با تنفس ) انجام می شود : ارست ( ایست ) قلبی غیرشاهـد ارست قلبی با منشأ تنفسی ( خفگی ، غرق شدگی ، آسم ، ادم ریه ، جسم خارجی ، گاز گرفتگی و ... ) .

10- در صورتی که راه هوایی با وسایل پیشرفته جایگزین شده است ( مثل : لوله تراشه ، کامبی تیوب ، LMA ) ، تنفس ها بایـد هر 6 ثانیه یکبـار ، بـدون کوشش برای هماهنگ کردن آن با ماسـاژ قلبی فراهم گـردد و نیـازی بـه توقف ماساژ ، حین دادن تنفس نمی باشد ( در هر دقیقه 10 تنفس داده شود ) . همچنین بهتر است هیچ گونه وقفه ای جهت دادن این تنفس ها در انجام ماساژ قلبی داده نشود .

 

 

تهیه و تنظیم : شهرام مردپور

کارشناس امداد و نجات و مربی جمعیت هلال احمر

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
جهت افزایش فرهنگ ایمنی و امدادی در سطح جامعه مان ، پیشگیری از حوادث و یا حداقل ، کاهش آسیب های ناگوار ناشی از حوادث مختلف ، بر آن شدیم تا با راه اندازی این سایت ، گامی هر چند اندک در این مسیر ارزشمند برداریم .
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 60
 • کل نظرات : 9
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 3
 • آی پی امروز : 77
 • آی پی دیروز : 120
 • بازدید امروز : 141
 • باردید دیروز : 277
 • گوگل امروز : 45
 • گوگل دیروز : 76
 • بازدید هفته : 1,742
 • بازدید ماه : 1,205
 • بازدید سال : 116,191
 • بازدید کلی : 363,198