loading...

اوجان ایمن | ایمنی و آتش نشانی

ایمنی امدادگران ، آسیب دیدگان حادثه و صحنه سانحه بسیار مهم و حیاتی است .تا زمانی که ما نتوانیم در این مورد اقدامی اساسی انجام دهیم ، وارد شدن به صحنه یک حادثه یا سانحه ، کاری بسیار خطرناک و ریسک پذیر است . از اولین و مهمترین اقدامات نیروهای امدادی و اورژانسی ، تأمین و برقراری ایمنی خود امدادگران یا نجاتگران ، ایمنی مصدومان و آسیب دیدگان حادثه و ایمنی صحنه حادثه و آسیب است . در ادامه ، مطالب بسیار مهمی در این زمینه ارائه می شود .  ایمنی امدادگران و نجاتگران : موارد زیر در رابطه با ایمنی امدادگران…

شهرام مردپور بازدید : 656 سه شنبه 20 / 06 / 1397 نظرات ()

ایمنی امدادگران ، آسیب دیدگان حادثه و صحنه سانحه بسیار مهم و حیاتی است .تا زمانی که ما نتوانیم در این مورد اقدامی اساسی انجام دهیم ، وارد شدن به صحنه یک حادثه یا سانحه ، کاری بسیار خطرناک و ریسک پذیر است .

از اولین و مهمترین اقدامات نیروهای امدادی و اورژانسی ، تأمین و برقراری ایمنی خود امدادگران یا نجاتگران ، ایمنی مصدومان و آسیب دیدگان حادثه و ایمنی صحنه حادثه و آسیب است .

در ادامه ، مطالب بسیار مهمی در این زمینه ارائه می شود .

 

ایمنی امدادگران و نجاتگران :

موارد زیر در رابطه با ایمنی امدادگران و نجاتگران حائز اهمیت است :

1 - باید بدانیم که صحنه حادثه ، محل آزمون و خطا نیست و بایستی مواردی را در عملیات ها اجرا کنیم که قبلاً آن موارد را فراگرفته و تمرین کافی کرده باشیم .

2 - امدادگران و نجاتگران بایستی از هرگونه اقدام و کارهای احساسی و قهرمانانه پرهیز کرده و طبق اصول ایمنی و امدادی ، وظایف خود را انجام دهند .

3 - در تمام عملیات ها و صحنه های حوادث ، متناسب با نوع حادثه ، خود و سایر هم تیمی هایمان را مجهز به تجهیزات انفرادی و حفاظت فردی کنیم .

تجهيزات انفرادي :وسائلي هستند كه معمولاً با توجه به نياز هر عمليات و امكانات موجود در سازمان در اختيار نيروهاي امدادي قرار مي گيرد ، تا ضمن حفظ سلامت ، آمادگي لازم را جهت انجام مأموريت هاي امدادي داشته باشند .

چراغ قوه دستی چراغ پیشانی ( هد لایت ) سوت کفش ایمنی پوتین کوهستان قمقمه آب چاقو کیسه خواب كوله پشتي - چکمه دستکش کار دستکش ضد برش اقلام تغذیه ای ( غذاي فاسد نشدني ، کنسروجات و خرما و ... ) GPS قطب نما ، نقشه و ... .

تجهیزات حفاظت فردی : برای پيشگيری از حوادث غیرقابل پیش بینی در عملیات ها و بيماری های مسری ، امدادگران و نجاتگران باید از وسائل حفاظت فردی استفاده کنند  که می بايست با توجه به رسته و تیم عملیاتی هرکس ، وسيله حفاظتی انفرادی اختصاصی از طرف سازمان تهيه و در اختيارشان قرار داده شود .

کلاه ایمنی ، کفش ایمنی ، دستکش ایمنی ، دستکش نسوز ، عینک ایمنی ، لباس آتش نشانی ، لباس کار ، پیش بند.

 

 

4 - به هیچ وجه ، وارد صحنه های غیرایمن نشوید . چرا که ایمنی و سلامت خود امدادگر و نجاتگر در اولویت نخست بوده ، سپس ایمنی همکاران و سایر نیروهای امدادی ؛ و در مرتبه بعدی ، ایمنی مصدوم و سایر شاهدین در صحنه قرار دارد .

 

5 - اصل عدم تماس با ترشحات بدن مصدوم ( خون ، ترشحات ، عرق و ... ) را رعایت کرده تا از انتقال عفونت، میکروب و بیماری از مصدوم به خود و یا بالعکس جلوگیری کنیم . شستشوی دست ها یکی از ساده ترین و در عین حال ، مؤثرترین راه های پیشگیری از ابتلاء به بیماری های عفونی به شمار می آید . حتی پوشیدن دستکش نیز نمی تواند انجام این کار را تحت الشعاع قرار دهد . اگر آب در دسترس نبود ، از محلول های ضدعفونی کننده استفاده نمایید ؛ اما به یاد داشته باشید که در اولین فرصت ، دست ها باید با آب و صابون شسته شوند .

 

ایمنی آسیب دیدگان و مصدومان :

در پاسخگویی اضــطــراری به فاجعه باید بتوانیم نیازهای فوری و اولــویــت دار ایجاد شده توسط بلایا را به طورکلی برطرف نماییم . نــیــازهــای مهم و اولـــویـــت داری کــه بعد از وقــوع حوادث و بلایا بــه وقــوع می پیوندند عبارتند از :

الف ) فراهم کــردن نیازهای اولیه زندگی : آب آشامیدنی و بهداشتی و غــذای کافی ، کمک های پزشکی مناسب ، پناهگاه و سوخت (برای گرمایش و پخت و پز ) .

ب ) مراقبت از قربانیان حادثه دیده از درگیری های فیزیکی ، به خصوص در حــوادث مربوط به پناهندگان و آوارگــان داخلی یا خارجی .

ج ) رسیدگی به فشارهای روانــی و اجتماعی ایجادشده در افــراد توسط بلایا و پرداختن به حمایت های روانــی از آسیب دیدگان .

نکته مهم : طبق یک قانون طلایی ، ما به عنوان یک امدادگر و نجاتگر نباید هیچ گونه آسیبی را در مراحل ارزیابی و بکارگیری قدامات امداد و نجات و یا انجام امداد و کمکهای اولیه ایجاد کنیم و از سهل انگاری و ارتکاب خطاها پرهیز نماییم .

برای تأمین ایمنی آسیب دیدگان رعایت موارد زیر ضروری است :

1 ) تا حد امکان قبل از عملیات امداد و نجات و بخصوص زمان انجام کمکهای اولیه ، نسبت به رعایت بهداشت و اصول پیشگیرانه حساس باشیم و دستهای خود را بشوییم ( رعایت اصل عدم تماس با ترشحات بدن مصدوم ) .

2 ) همیشه از دستکش های محافظ و تمیز استفاده کنیم .

3 ) از بهترین روش ها و مهارت ها برای کمک به آسیب دیدگان استفاده کرده و از انجام اموری که همراه با تردید است ، خودداری نماییم .

4 ) از هر گونه جابه جایی و تغییر وضعیت مصدوم و آسیب دیدگان ، مگر در شرایط خاص ، جدّاً بپرهیزیم .

5 ) استفاده از تجهیزات و وسایل مناسب و استاندارد امداد و نجات و البته بهداشتی ( اعم از تجهیزات فردی و تیمی)، می تواند در تأمین ایمنی افراد آسیب دیده بسیار مهم باشد .

 

ایمنی صحنه آسیب و سانحه :

هنگام وقوع یک حادثه و سانحه ، امدادگران و نجاتگران جزو اولین گروه‌هایی هستند که به محل می‌رسند .

ارزیابی صحنه حادثه :در نخستین گام ، یک امدادگر و نجاتگر باید ایمنی صحنه حادثه را مورد ارزیابی دقیق قرار دهد و محل را از حیث احتمال بروز خطر بروز تصادف ، حمله افراد مهاجم ، برق‌گرفتگی، غرق‌شدگی ، خطر نشت مواد سوختی ، گاز‌ها ، موادشیمیایی، مواد مسموم‌کننده و . . .  بررسی کند .

تثبیت محل حادثه یا سانحه :تثبیت محل حادثه ، جزو مهمترین کارهایی است که یک امدادگر و نجاتگر باید انجام دهد تا هم خودش و هم سایر همکاران و نیروهای امدادی و اورژانسی بتوانند با ایمنی و امنیت کامل به کمک و یاری آسیب دیدگان و مصدومین احتمالی در آن بپردازند .

تثبیت محل حادثه با توجه به نوع حادثه و سانحه متفاوت خواهد بود .

تمام اتومبیل­های تصادف کرده را بدون ثبات در نظر بگیرید ؛ مگر آن که شما خودتان آن را ثابت کرده باشید .  حتی اگر اتومبیل ، تصادف کرده و به روی چهار چرخ باشد ، بی ثبات است و نیاز به تثبیت کردن دارد .

به عنوان مثال ، نحوه تثبیت خودرو در وضعیتی که روی چهار چرخ است به شرح زیر است :

حتی المقدور باد چرخ های ماشین را تا جایی که روی رینگها قرار بگیرد ، خالی کنید جلو و عقب لاستیک ها را با وسایلی که در دسترس است ( مثل سنگ یا تخته ) ثابت کنید در صورت دسترسی ، ترمز دستی را بکشید دنده اتومبیل را مخالف شیب جاده قرار دهید کابل های متصل به باطری ماشین را قطع کنید بعد از قطع آنها ، با یک سیم ، دو قطب باطری را به هم وصل کنید تا بار داخلی آن تخلیه گردد و سپس روی قطب های باطری را بپوشانید .

ایجاد حریم تماشاچی : در بسیاری از حوادث ، بخصوص حوادث جاده ای ، رانندگان و مسافران خودروهای دیگر از سر کنجکاوی و حس کمک ، در منطقه خطر و حادثه حضور می یابند که بایستی با در نظر گرفتن وسعت حادثه ، دستور تشکیل رینگ خطر را به امدادگران و نجاتگران بدهیم . برای این کار ، اغلب از نوارهای خطر مخصوص و یا طناب استفاده می شود و اکثر مردم نیز به این حریم احترام گذاشته ، از این سدها عبور نکرده و وارد آن نمی شوند .

همچنین می­توانید از بعضی از تماشاگران جهت دور نگهداشتن بقیه از صحنه کمک بگیرید .

پس از ایجاد ایمنی پایدار در محل و تثبیت محل حادثه ، امدادگر می‌تواند کار خود را آغاز کرده و در نخستین گام پس از ایمن‌سازی محل ، به بررسی علائم حیاتی مصدوم بپردازد .

 

خرم آن کس که در این محنتگاه

خاطری را سبب تسکین است

 

تقديم به تمامی امدادگران و نجاتگران ،

آناني كه آرامش خود را فداي آسايش مردم مي كنند .

 

 

 

تهیه و تنظیم : شهرام مردپور کارشناس امداد و نجات و مربی جمعیت هلال احمر

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
جهت افزایش فرهنگ ایمنی و امدادی در سطح جامعه مان ، پیشگیری از حوادث و یا حداقل ، کاهش آسیب های ناگوار ناشی از حوادث مختلف ، بر آن شدیم تا با راه اندازی این سایت ، گامی هر چند اندک در این مسیر ارزشمند برداریم .
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 60
 • کل نظرات : 9
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 3
 • آی پی امروز : 67
 • آی پی دیروز : 102
 • بازدید امروز : 182
 • باردید دیروز : 267
 • گوگل امروز : 45
 • گوگل دیروز : 103
 • بازدید هفته : 1,353
 • بازدید ماه : 5,735
 • بازدید سال : 104,321
 • بازدید کلی : 351,328