loading...

اوجان ایمن | ایمنی و آتش نشانی

مبنای ضرورت دخالت سازمان ها در مدیریت سوانح حقوق بشردوستانه است. هدف حقوق بین الملل بشر دوستانه کاهش و یا محدود کردن رنج و آلام افراد در زمان جنگ و یا هرگونه درگیری مسلحانه می باشد . اگرچه در قوانین و مقررات مربوط به حقوق بشر دوستانه بیشتر به ملاحظات انسانی و کاهش آلام افراد در زمان جنگ تأکید شده است ، لیکن تلاش گسترده سازمان های بین المللی در زمینه کاهش خطرپذیری بلایا و الزام دولت های ملی به مدیریت سوانح از طریق تقویت توانایی های این دولت ها و افزایش و مدیریت همکاری های منطقه ای و بین المللی نشانگر…

شهرام مردپور بازدید : 2168 سه شنبه 20 / 06 / 1397 نظرات ()

مبنای ضرورت دخالت سازمان ها در مدیریت سوانح حقوق بشردوستانه است. هدف حقوق بین الملل بشر دوستانه کاهش و یا محدود کردن رنج و آلام افراد در زمان جنگ و یا هرگونه درگیری مسلحانه می باشد . اگرچه در قوانین و مقررات مربوط به حقوق بشر دوستانه بیشتر به ملاحظات انسانی و کاهش آلام افراد در زمان جنگ تأکید شده است ، لیکن تلاش گسترده سازمان های بین المللی در زمینه کاهش خطرپذیری بلایا و الزام دولت های ملی به مدیریت سوانح از طریق تقویت توانایی های این دولت ها و افزایش و مدیریت همکاری های منطقه ای و بین المللی نشانگر اهمیت این پدیده به عنوان یکی از منابع تهدید صلح و امنیت بین الملل است و پیشگیری از بروز خسارات انسانی ، زیرساختی و زیست محیطی و بلایای طبیعی از مصادیق حمایت از حقوق بشردوستانه تلقی می شود .

در ادامه با مهمترین سازمان های ملی و بین المللی پاسخگو در حوادث و سوانح آشنا می شویم .

سازمان بهداشت جهانی ( WHO ) :

سازمان بهداشت جهانی (WHO) یکی از آژانس‌های تخصصی سازمان ملل متحد است که نقش یک مرجعیت سازماندهنده را بر بهداشت جامعهجهانی ایفا می‌کند .

این آژانس در ۶ آوریل سال ۱۹۴۸ در ژنو ( سوئیس) تأسیس شد و حکم سرپرستی و منابعش را از سازمان بهداشت سابق، که خود آژانسی در جامعه ملل بود ، برگرفت.

اساسنامهسازمان بهداشت جهانی ، هدفش را دستیابی مردم به بیشترین سطح سلامت ممکن بیان می‌کند . وظیفهاصلی این سازمان ، مبارزه با بیماری‌ها ، مخصوصاً بیماری های مسری شایع و ارتقاء سلامت عمومی مردم جهان است.

WHO  علاوه بر هماهنگ کردن تلاش‌های بین‌المللی برای پایش بیماری های عفونی ، مانند مالاریا و ایدز ، از برنامه‌هایی برای پیشگیری و درمان چنین بیماری هایی حمایت می‌کند. کاهش اثرات بیماری های غیر واگیردار ، بهبود سلامت مادران و کودکان ، سلامت تغذیه و آب آشامیدنی ، سلامت محیط زیست و کنترل و مبارزه با اعتیاد از دیگر وظایف این سازمان به حساب می آید.

همه اعضای سازمان ملل می‌توانند عضو سازمان بهداشت جهانی شوند. سایر کشورها در صورتی که تقاضای عضویت‌شان به تصویب اکثریت مجمع عموم جهانی بهداشت برسد، می‌توانند عضو شوند.  ۱۹۳کشور در حال حاضرعضو WHO هستند.

به طور کلی ، بودجه‌ این سازمان در شش ردیف هزینه می‌شود که دسته پنجم که همان « آمادگی برای مواجهه با چالش‌ها » است . ظرفیت کشورها برای مواجهه با چالش‌ها و بحران‌ها و همین طور آماده بودن آنها برای درک شرایط اضطراری و پیش بینی احتمال وقوع آنها و مدیریت شرایط بحران از جمله زیرمجموعه‌های این دسته است.

 

صندوق کودکان سازمان ملل متحد ( unicef ) :

صندوق کودکان سازمان ملل متحد برای فراهم‌کردن غذای اضطراری و خدمات بهداشتی-درمانی برای کودکان در کشورهایی که در اثر جنگ جهانی دوم تخریب شده بودند ، ایجاد شد . در 11 دسامبر 1946 به توصیه شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد و تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد ایجاد شد .

در اکتبر 1953 مجمع عمومی ملل متحد این سازمان را به عنوان یکی از ارکان دائمی سازمان ملل شناخت و نام آن را از صندوق بین‌المللی اضطراری کودکان سازمان ملل به نام فعلی تغییر داد. فعالیت‌های یونیسف عمدتاً در جهت ارائه کمک‌های لازم و حمایت از کودکان کشورهای در حال توسعه است.

ستاد یا مقر یونیسف در نیویورک است و وظیفه آن کمک‌رسانی به کودکان و مادران ، ابعاد انسانی و توسعه در کشورهای در حال توسعه بوده است . این آژانس که با بودجه داوطلبانه اداره می‌شود ، با عنوان یونیسف بر مشارکت مالی دولت‌ها و بخش خصوصی و آحاد مردم تکیه دارد . برنامه‌های این نهاد ، در راستای کمک به جوامع در حال توسعه برای پیشرفت سلامت و رفاه کودکان بوده است.

یونیسف عمدتاً در نواحی فقیرتر آفریقا فعالیت می‌کند اگر چه کمک‌رسانی به سراسر جهان را در دستور کار دارد. یونیسف بیشتر در راستای سیاست حمایت از حقوق بشر (کودکان) و انسان محور حرکت می‌کند.

در حال حاضر یونیسف ۵ اولویت اساسی را دنبال می‌کند : « بقاء رشد کودکان آموزش و تحصیلات پایه و برابری جنسی (شامل تحصیل برای دختران) ، حفاظت از کودکان در برابر خشونت ، سوء استفاده و تجاوز ، ایدز (HIV ) و سیاست حمایت از مشارکت در حقوق کودکان » .

حوزه‌های عملکرد یونیسف شامل : « رشد در دوران کودکی ، تحول و مشارکت در دوران جوانی و مهارتهای زندگی بر اساس آموزش و تحصیل » می‌باشد.

یونیسف برای پیشبرد وضعیت مشارکت کودکان از ۱۴ روش استفاده می‌کند . از مداخله مستقیم و قانونی گرفته تا آموزش و تحصیل و حتی تحقیق و جمع‌آوری داده‌های مورد اجماع.

 

کمیساریای عالی پناهندگان ( UNHCR ) :

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل ، یکی از آژانس‌های تخصصی سازمان مللاست که در ژنو سوئیس واقع شده‌است . این دفتر در14 دسامبر 1950 برای محافظت و حمایت از پناهندگان و یاری رساندن در امر بازگشت یا اسکان مجدد آنها تأسیس شد.  این سازمان به عنوان جایگزین سازمان بین المللی پناهندگان و پیشتر از آن اداره کل نجات و توانبخشی سازمان ملل به وجود آمد.

وظیفه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل رهبری و هماهنگ نمودن فعالیت‌های بین‌المللی برای محافظت و رفع مشکلات پناهندگان در سراسر جهان می‌باشد. هدف اولیه سازمان حراست از حقوق و سلامتی پناهندگان است. این سازمان می‌کوشد تا از احترام به حقوق پناهندگان و سلامت آنها در کشورهای دیگر، بازگشت داوطلبانه آنها به کشور خود، اسکان مجدد آنها در کشور ثالث و غیره مطابق قوانین بین‌المللی اطمینان حاصل کند.

خدمات یو ان اچ سی آر همچنین توسط سفیران حسن نیت سازمان ارائه می‌شود.

 

دفتر عمران ملل متحد ( UNDP ) :

برنامه پیشرفت و توسعه ملل متحد یا  UNDP، یا به عبارت دیگر ، شبکه‌های جهانی توسعهملل متحد ، بزرگترین مرجع کمک‌کننده برای توسعهاین کشورها در سطح جهان است . UNDP ، هیئت اجرایی در داخل انجمن‌های اقتصادی و اجتماعی این ملل است. مدیر اجرایی برنامه این سازمان(UNDP  ) سومین عضو ارشد سازمان ملل متحد پس از معاون سازمان ملل متحد و جانشین وی است.

اداره مرکزی UNDP در شهر نیویورک ، به طور کامل با مشارکت اختیاری کشورهای عضو این سازمان، بنیان نهاده شد. این سازمان در ۱۶۶ کشور، دفتر دارد که با دولتهای محلی همکاری دارند تا چالشهای مربوط به توسعه کشور، ظرفیت ساخت و ساز و ظرفیت توسعهمحلی را حل کنند.

UNDP در این میان ، مشاوره‌های کارشناسی ، آموزشی و کمکهایی را برای پیشرفت و توسعهکشورها به ویژه کشورهای کمتر توسعه یافته ارائه می‌دهد.  برای انجام برنامه MPGS، تشویق این کشورها برای توسعهجهانی ، UNDP  بیشتر روی کاهش فقر ، ایجاد دولتهای دموکراتیک ، آموزش راه‌های پیشگیری از بیماری‌هایی نظیر ایدز ، حفظ محیط زیست و انرژی و مقابله با بحران ها و بازسازی و اصلاح ، تمرکز دارد . UNDP همچنین کشورها را درمورد حمایت از حقوق بشر و پررنگ‌تر شدن حضور زنان در تمامی برنامه‌ها تشویق می‌کند.

به علاوه ، UNDP  همه ساله گزارشهایی در مورد توسعه انسانی منتشر می‌سازد تا برنامه‌های مربوط به پیشرفت و توسعهکشور را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد .

 

 

برنامه جهانی غذا (WFP) :

شاخه کمک غذایی سازمان ملل متحد   (WFP)بزرگترین نهاد انسانی جهان است. این سازمان از طریق اداره مرکزی خود در رمو بیش از ۸۰ دفتر در کشورهای دیگر، جهت کمک به مردمی که قادر به تأمین غذای کافی جهت اعضای خانواده خود نیستند تلاش می‌کند.

برنامه جهانی غذا در راستای رسیدن به اهداف اصلی خود یعنی ریشه کن کردن گرسنگی و سوء تغذیه به واسطه رفع نیازهای غذایی تلاش می‌کند.  برنامه جهانی غذا پنج هدف استراتژیک دارد که عبارت است از:

 

الف ) نجات جان افراد و حمایت از امرار معاش در مواقع اضطراری

ب ) جلوگیری از گرسنگی حاد و سرمایه‌گذاری برای آمادگی در مقابل بلایای طبیعی و کاهش اثرات آن

ج ) بازگرداندن و بازسازی زندگی و امرار معیشت‌ها بعد از جنگ و بلایای طبیعی یا در شرایط گذار

د ) کاهش گرسنگی مزمن و کمبود تغذیه ای

ه ) تقویت توانائی ملت‌ها برای مهار گرسنگی از طریق سیاست‌های واگذاری و خرید محلی

عملیات‌های برنامهجهانی غذا توسط کمک‌های بلاعوض از دولت‌های جهان، شرکت‌ها و اعطاکنندگان خصوصی تأمین می‌شود.

در سال 2006 ، برنامه جهانی غذا ۴ میلیون تن غذا را بین ۸/۸۷ میلیون نفر از مردم در ۷۸ کشور توزیع نمود ؛ در عملیاتهای اضطراری ۴/۶۳ میلیون نفر از بهره برداران، شامل قربانیان جنگ‌ها ، حوادث طبیعی و ورشکستگان اقتصادی در کشورهایی همچون سومالی ، لبنان و سودان مورد کمک واقع شدند . بزرگترین عملیات کشوری برنامه جهانی غذا در سال ۲۰۰۶ در کشور سودان بود. در دارفور ، سطح پوشش برنامه به ۴/۳ میلیون نفر رسید.

برنامهجهانی غذا با هدف خاتمهٔ گرسنگی کودکان، بیش‌تر کمک‌های خود را بر روی زنان و کودکان متمرکز می‌کند. در سال ۲۰۰۵، مساعدت‌های غذایی جهت ۵۸ میلیون نفر کودک، که ۳۰ درصد آن‌ها زیر پنج سال بودند ، تدارک دیده‌شد . برنامه‌های غذایی مدرسه‌ای در ۷۴ کشور به دانش‌آموزان مبنی بر مطالعات آن‌ها و ترغیب والدین ایشان به فرستادن بچه‌های‌شان، مخصوصاً دختران به مدرسه کمک می‌کند.

 

سازمان مدیریت بحران کشور :

سازمان مدیریت بحران یکی از سازمان های دولتی کشورمی‌باشد که زیر نظر وزارت کشورفعالیت می‌کند و وظیفه آمادگی و پیشگیری از بحران‌ها ، مدیریت آنها و ارائه کمک‌های اولیه به آسیب‌دیدگان و ساماندهی و بازسازی مناطق آسیب‌دیده را به عهده دارد .

با استناد به قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور مصوب 25/10/1386 سازمان مدیریت بحران کشور به منظور ایجاد مدیریت یکپارچه در امر سیاستگذاری ، برنامه ریزی ، ایجاد هماهنگی و انسجام در زمینه های اجرائی و پژوهشی، اطلاع رسانی متمرکز و نظارت بر مراحل مختلف مدیریت بحران و ساماندهی و بازسازی مناطق آسیب دیده و استفاده از همه امکانات و لوازم مورد نیاز وزارتخانه ها ، موسسات و شرکتهای دولتی و عمومی، بانکها و بیمه های دولتی، نیروهای نظامی و انتظامی ، موسسات عمومی غیردولتی ، شوراهای اسلامی ، شهرداری ها ، تشکلهای مردمی ، موسساتی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است ، دستگاههای تحت امر مقام معظم رهبری و نیروهای مسلح -در صورت تفویض اختیار معظم له - ، جهت بهره مندی بهینه از توانمندی های ملی منطقه ای و محلی در مواجهه با حوادث طبیعی و سوانح پیش بینی نشده تشکیل می گردد .

کارگروه‌های تخصصی سازمان مدیریت بحران کشور :

کارگروه ارتباطات و فناوری اطلاعات با مسئولیت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و ریاست وزیر مربوطه

کارگروه بهداشت و درمان با مسئولیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ریاست وزیر مربوطه

کارگروه خشکسالی، سرمازدگی و مخاطرات کشاورزی (زراعت، باغداری، دامداری، آبزیان و طیور) با مسئولیت وزارت جهاد کشاورزی و ریاست وزیر مربوطه

کارگروه حمل و نقل، شریانهای حیاتی، بلایای جوی و طوفان با مسئولیت وزارت راه وشهرسازی و ریاست وزیر مربوطه

کارگروه تشکلهای مردم نهاد با مسئولیت وزارت کشور و ریاست معاون امور اجتماعی، فرهنگی و شوراهای وزارت کشور ایران

کارگروه بیمه، بازسازی و بازتوانی، تأمین و توزیع ماشین آلات، آوار برداری ساختمانها، آتش‌نشانی، مواد خطرناک و انتقال و تدفین متوفیان با مسئولیت وزارت کشور و ریاست معاون امور عمرانی و رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهای ایران

کارگروه امنیت و انتظامات با مسئولیت وزارت کشور و ریاست معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور

کارگروه امور سیل و مخاطرات دریایی، برق، آب و فاضلاب با مسئولیت وزارت نیرو و ریاست وزیر مربوطه

کارگروه تأمین سوخت و مواد نفتی با مسئولیت وزارت نفت و ریاست وزیر مربوطه

کارگروه مخاطرات زلزله، لغزش لایه‌های زمین، ابنیه، ساختمان و شهرسازی با مسئولیت وزارت راه و شهرسازی و ریاست وزیر مربوطه

کارگروه تأمین مسکن با مسئولیت وزارت راه و شهرسازی ( بنیاد مسکن انقلاب اسلامی )

کارگروه مخاطرات زیست محیطی با مسئولیت سازمان محیط زیست و ریاست رئیس مربوطه

کارگروه آموزش و اطلاع‌رسانی با مسئولیت سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و ریاست رئیس مربوطه

کارگروه امداد و نجات و آموزش همگانی با مسئولیت جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با ریاست رئیس سازمان امداد و نجات

 

اورژانس کشور :

در سال 1354 در اثر ریزش سقف یکی از سالن های انتظار فرودگاه مهرآباد تهران تعداد زیادی کشته و مجروح شدند و این در حالی بود که هیچ سیستم از قبل طراحی شده ای برای کمک و انتقال به مجروحین در اینگونه حوادث ناگهانی وجود نداشت . بعد از این حادثه سیستم فوریتهای پزشکی کشور با عنوان اورژانس ۱۱۵ کشور با همکاری کشور آمریکا تأسیس شد . اما با پیش آمدن مسائل انقلاب و پس از آن جنگ تحمیلی سیستمی که نیاز به نگهداری و تجدید و نوسازی و بازآموزی آموخته ها را داشت ، به حال خود رها شد .

 بعد ازآن در سال ۱۳۷۹ طرح پوشش فراگیر فوریت های پزشکی تصویب شد و در سال ۱۳۸۰ ابلاغ گردید که تا حد زیادی سیستم به هم ریخته قبلی سامان یافت و رشته جدیدی با عنوان « فوریتهای پزشکی» در برخی دانشگاههای علوم پزشکی کشور پایه گذاری شد .

مأموریت این سازمان شامل ارائه خدمات فوریتهای پزشکی پیش بیمارستانی بصورت شبانه روزی در اقصی نقاط کشور در شرایط عادی و حوادث غیرمترقبه است .

همه هموطنان با گرفتن شماره ۱۱۵ در هر نقطه ای از ایران  می توانند از خدمات رایگان اورژانس بهره مند شوند.

 

سازمان آتش نشانی :

نخستین شهر کشور که به تجهیزات و سازمان آتش‌نشانی مجهز شد ، شهر تبریز بود.  در حدود یکصد و هفتاد سال پیش ( سال 1221 شمسی ) ، روسها در این شهر نخستین سازمان آتش نشانی ایران را تاسیس نمودند . در تهران نیز اولین‌بار، یک ژنرال روس در محل سه‌راه امین‌حضور، اقدام به تاسیس اولین ایستگاه آتش‌نشانی نمود و بعدها با گسترش همین واحد و انتقال آن به چهارراه حسن‌آباد، واحد اطفائیه بلدیه تاسیس گردید.

سازمان‌های آتش‌نشانی با هدف اصلی نجات جان و اموال انسان‌هازیر نظر شهرداری ها تشکیل شده‌اند . بنابراین یک آتش‌نشان قادر است در بحرانی‌ترین شرایط محیطی و زیان آورترین شرایط کاری به یاری حادثه دیدگان بشتابد.


مهمترین وظیفه آتش نشانان شامل : آماده باش شبانه‌روزی برای شرکت در حوادثی که جان انسان ها در خطر باشد ، انجام عملیات نجات و امداد در حوادثی که جان حیوانی در خطر باشد ، شرکت فعال در حوادث طبیعی به منظور یاری رساندن به هموطنان ، اداره کردن و مهار آتش سوزی ها در صنایع و اماکن مختلف ، بررسی علل حریق و حوادث در شرایط محیطی متفاوت و همراه با مخاطرات گوناگون می‌شود .

 

 

جمعیت هلال احمر :

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران یک سازمان غیرانتفاعی ایرانی و عضوی از نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر است و در داخل کشور ایران و در برخی موارد در دیگر مناطق جهان به فعالیت‌های امدادی و بشردوستانه فعالیت دارد. هلال‌احمر طبق وظایف بین‌المللی خود ( کمیته بین المللی صلیب سرخ )  باید در مواقع بروز بحران‌هایی نظیر سیل، زلزله و جنگ و غیره در داخل و خارج مرزها به امدادرسانی و خروج مصدومان و قربانیان این حوادث کمک کند.شماره تلفن امداد و نجات هلال احمر۱۱۲ می‌باشد. هلال احمر جمهوری اسلامی ایران دارای سازمان‌های زیرشاخه متعددی است که طیف گسترده‌ای از خدمات پزشکی، بهداشتی، آموزشی و امدادی را در بر می‌گیرند.

وظایف جمعیت هلال احمر در سطح ملی و خارج از کشور بدین قرار است:

1 ) ارائه خدمات امدادی در هنگام بروز حوادث و سوانح طبیعی مثل زلزله، سیل و ...

2 ) ارائه کمک‌های اولیه در حوادث غیرمترقبه

3 ) برنامه‌ریزی و اقدام در جهت آمادگی مقابله با حوادث و سوانح و آموزش عمومی در این زمینه و تربیت کادر امدادی و نیروی انسانی مورد نیاز

4 ) ارسال کمک و اعزام عوامل امدادی و درمانی به سایر کشورها در صورت لزوم

5 ) کمک به امر توانبخشی و ارائه خدمات اجتماعی در جهت تسکین آلام آوارگان، پناهندگان، معلولین و... و ایجاد حس تعاون، تفاهم، دوستی و نیکوکاری بین مردم

6 ) تلاش در جهت تسکین آلام بشری و کمک به امر سلامت و دفاع از ارزش‌های انسانی و کوشش در جهت برقراری دوستی و تفاهم متقابل و صلح پایدار میان ملت‌ها

7 ) اداره ی امور جوانان جمعیت و توسعه ی مشارکت جوانان در تصمیم گیری‌ها و فعالیت‌های مربوط به آنها و تربیت و آموزش جوانان مذکور به منظور آماده ساختن آنان در انجام خدمات امدادی و عام المنفعه

8 ) کمک به تهیه دارو و وسایل و تجهیزات پزشکی مورد نیاز مراکز بهداشتی، درمانی کشور با موافقت وزارت بهداشت و با همکاری هلال‌احمر و صلیب سرخ جهانی که عضو اتحادیه فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر جهانی هستند .

 

 

تهیه و تنظیم : شهرام مردپور کارشناس امداد و نجات و مربی جمعیت هلال احمر

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
جهت افزایش فرهنگ ایمنی و امدادی در سطح جامعه مان ، پیشگیری از حوادث و یا حداقل ، کاهش آسیب های ناگوار ناشی از حوادث مختلف ، بر آن شدیم تا با راه اندازی این سایت ، گامی هر چند اندک در این مسیر ارزشمند برداریم .
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 60
 • کل نظرات : 9
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 3
 • آی پی امروز : 24
 • آی پی دیروز : 130
 • بازدید امروز : 154
 • باردید دیروز : 356
 • گوگل امروز : 10
 • گوگل دیروز : 107
 • بازدید هفته : 1,629
 • بازدید ماه : 6,450
 • بازدید سال : 6,450
 • بازدید کلی : 377,918