loading...

اوجان ایمن | ایمنی و آتش نشانی

در کل می توان گفت که باتوجه به نوع ماده اطفایی ، 5 نوع کپسول آتش نشانی داریم:   1 - خاموش کننده های محتوی آب 2 - خاموش کننده های محتوی کف 3 - خاموش کننده های محتوی پودر 4 - خاموش کننده های محتوی گاز 5 - خاموش کننده های محتوی مایعات تبخیر شونده ( هالوژنه ) 1 - خاموش کننده های آبی : جهت اطفاء حریق های ناشی از مواد قابل احتراق معمولی مانند : چوب ، کاغذ ، پلاستیک ، لاستیک که همان گروهA  ( مواد خشک یا جامدات ) می باشد ، استفاده می گردد . مواد خشک برای اطفاء لازم است حرارتشان کاسته شود ، یا…

شهرام مردپور بازدید : 6126 02 / 12 / 1394 نظرات ()

در کل می توان گفت که باتوجه به نوع ماده اطفایی ، 5 نوع کپسول آتش نشانی داریم:

 

1 - خاموش کننده های محتوی آب

2 - خاموش کننده های محتوی کف

3 - خاموش کننده های محتوی پودر

4 - خاموش کننده های محتوی گاز

5 - خاموش کننده های محتوی مایعات تبخیر شونده ( هالوژنه )

1 - خاموش کننده های آبی :

جهت اطفاء حریق های ناشی از مواد قابل احتراق معمولی مانند : چوب ، کاغذ ، پلاستیک ، لاستیک که همان گروهA  ( مواد خشک یا جامدات ) می باشد ، استفاده می گردد .

مواد خشک برای اطفاء لازم است حرارتشان کاسته شود ، یا به عبارتی خنک شوند که این امر معمولاً با تأثیر آب یا محلول های آبی انجام می شود . اغلب حریق های مربوط به منازل ازگروه A هستند و بهترین ، کاربردی ترین و اقتصادی ترین ماده خاموش کننده نیز در این گونه موارد آب است .

چنانچه خاموش کننده های آبی در کنار تاسیسات الکتریکی مورد استفاده قرار گیرند ، جریان آب و تماس با تأسیسات الکتریکی می تواند یک شوک الکتریکی شدید اعمال نماید . خاموش کننده های آبی در دو نوع بصورت ذیل وجود دارند

الف ) خاموش کننده های محتوی آب و گاز

ب ) خاموش کننده آب و هوا

 

2 - خاموش کننده های کف شیمیایی :

گرچه خاموش کننده کف در اصل برای استفاده در حریق های کلاس B ( مایعات قابل اشتعال ) می باشد ، ولیکن می توان از آن نیز درمورد حریق های کلاسA   ( مواد خشک ) نیز استفاده نمود . خاموش کننده های کف ، عموماً « غیرقابل کنترل می باشند » .

کف هاي مورد مصرف در اطفاء حريق كه انواع پروتئيني آن از تخمير آلايش هاي دامي غيرخوراكي نظير : خون ، مو ، شاخ ، پشم و و انواع شيميايي آن از تركيب برخي مواد شيميايي خاص تهيه مي شود ،  در هنگام پاشيده شدن توسط سر لوله كفساز با هوا و آب مخلوط شده و حباب ايجاد مي نمايد . فراوني گسترش كف در هنگام استفاده ، مي تواند روي حريق را پوشانده و مانع رسيدن اكسيژن و صعود گازهاي ناشي از حريق مي گردد . 

نكته مهم در استفاده از كف و توسعه خوب آن ، پخش شدن روي سطح ماده مشتعل ، مخصوصاَ مايعات قابل اشتعال بدليل سبكي آنها مي شود .  

3 - خاموش کننده های پودری :  

این خاموش کننده ها در انواع قابل شارژ و یکبار مصرف در بازار عرضه می شود و بسیاری از ساکنین منازل - به دلیل ارزان بودن قیمت اولیه - ، این خاموش کننده ها را ترجیح می دهند . معمولاً سیلندرها به شکل استوانه ای می باشند .

خاموش کننده های پودری درمورد حریق های از نوع گروهB ( مایعات قابل اشتعال ) و C ( گازهای قابل اشتعال ) استفاده می شوند . پودر این خاموش کننده ها ، سمی شناخته نشده است ، ولی چون شیمیایی می باشد ، باعث التهاب مجاری تنفس برای مدت طولانی و همچنین در محیط های بسته قدرت بینائی را کاهش می دهد . ساخت این دستگاه در دو نوع طراحی شده ؛ یک نوع که دائماً تحت فشار می باشد و نوع دوم عامل فشار در یک سیلندر کوچک قرار دارد .

4 - خاموش کننده های گاز کربنیک (  CO2) :

این خاموش کننده محتوی دو سوم گاز CO2 است که تحت فشار حدود 900-200 بار به صورت مایع در آمده و در سیلندر قرار دارد . چون بدنه آن فشار زیادی را باید متحمل گردد ، به همین علت از فولاد و بدون درز ساخته می شود و نباید این سیلندر در زیر تابش مستقیم خورشید و یا در مجاورت دستگاه های حرارتی قرار گیرد . گاز CO2 از هوا سنگین تر و غیرقابل اشتعال است . به همین خاطر در موقع اطفاء بخوبی سطح آتش را پوشانده و جانشین اکسیژن و درنتیجه عمل اطفاء به نحو احسن صورت می پذیرد . از این خاموش کننده بیشتر در محل های بسته و برای اطفاء تأسیسات الکتریکی و دستگاههای کامپیوتری استفاده می گردد ؛ به دلیل اینکه گاز مزبور در محل مصرف هیچ اثری از خود به جای نمی گذارد . این خاموش کننده ها معمولاً قابل کنترل هستند .

سر لوله خاموش کننده CO2 به شکل قیفی یا شیپوری است و علت آن نیز این است کهالف)  از سرعت زیاد گاز به هنگام خروج جلوگیری کرده و به آن اجازه انبساط می دهد . ب ) ماده اطفایی را به محل مورد نظر هدایت می نماید .

اگر چه دی اکسید کربن سمی نیست ؛ ولی وقتی به میزان زیاد در فضای بسته برای اطفاء حریق استفاده شود ، می تواند خطرناک باشد . چنانچه یک سیلندر حاوی گاز کربنیک در یک محل بدون تهویه استفاده شود ، میزان اکسیژن را تقلیل می دهد و هر شخصی در آن محل باشد ، دچار بیهوشی یا حتی مرگ در اثر فقدان اکسیژن خواهد شد . بعلاوه ایجاد مه ناشی از CO2 می تواند باعث کاهش دید و خطای ناشی از این امر گردد .


  5 - خاموش کننده های هالوژنه ( مایعات تبخیرشونده ) :

گرچه مایعات تبخیرشونده به عنوان ماده اطفائی غیرقابل قبول شناخته شده اند و استفاده ازاین مواد به دلیل صدمه رساندن به لایه اوزن محدود و قدغن شده ، لیکن به لحاظ اینکه احتمال دارد در بعضی از مؤسسات و شرکتها از این خاموش کننده استفاده شود ، توضیح مختصری درباره این خاموش کننده ها می دهیم .

در این خاموش کننده ها به منظور ساخت مواد اطفائی ، از دو هیدرو کربون ، به نام های متان CH4 و اتان C2H6 به عنوان مواد پایه در نظر گرفته شده و هیدروژن این ترکیب توسط عناصر هالوژنه ( F-CL-BR-I) جایگزین می شود و مواد حاصله قابلیت اشتعال نداشته و حدوداً 4 الی 5 برابر از هوا سنگین تر هستند و به سرعت روی حریق را پوشانده و مانع رسیدن اکسیژن به حریق می شود و از طرفی در واکنشهای زنجیره ای سوختن دخالت کرده و در نتیجه عمل اطفاء صورت نمی گیرد . این مواد تا زمانی که در داخل سیلندر یا ظروف در بسته هستند ، بصورت مایع و در محیط به صورت گاز می باشند . این خاموش کننده را می توان در اکثر حریقها استفاده کرد . بخصوص درحریقهای دستگاه کامپیوتری و همچنین دستگاه های ظریف الکتریکی . مواد هالوژنه جدید پس از مصرف ، هیچ اثری از خود به جا نمی گذارند .

 

نکته 1به هنگام تهیه و خرید خاموش کننده ، ابتدا با توجه به محیطی که آن کپسول آتش نشانی تعبیه خواهد شد ، مواد موجود در آن محیط و مساحت آن ، نوع و اندازه کپسول اطفا حریق مناسب ( آبی ، CO2 ، پودری) را انتخاب و سپس از استاندارد بودن آن ، اطمینان پیدا کنید .

نکته 2 : گاهی لازم است که در یک محیط ، چند نوع خاموش کننده و در اندازه های مختلف وجود داشته باشد و صرف وجود یک نوع کپسول ، آن محیط را از آتش سوزی احتمالی ایمن نمی کند .

متأسفانه اغلب ما به هنگام خرید کپسول آتش نشانی ، فقط قیمت آن را لحاظ می کنیم و هیچ توجهی به نوع و اندازه آن ، با در نظر گرفتن محیط و مواد مستقر در آن نمی کنیم ؛ و وقتی که یک اتفاق ناگوار برایمان رخ داد و خسارات جانی و مالی جبران ناپذیر بسیاری را متحمل شدیم ، به فکر می افتیم که دیگر دیر شده است و دردی را دوا نخواهد کرد .

 

تهیه و تنظیم شهرام مردپور - کارشناس مدیریت امداد در سوانح و مربی جمعیت هلال احمر

تلفن تماس : 09147773648 

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
جهت افزایش فرهنگ ایمنی و امدادی در سطح جامعه مان ، پیشگیری از حوادث و یا حداقل ، کاهش آسیب های ناگوار ناشی از حوادث مختلف ، بر آن شدیم تا با راه اندازی این سایت ، گامی هر چند اندک در این مسیر ارزشمند برداریم .
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 60
 • کل نظرات : 9
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 3
 • آی پی امروز : 81
 • آی پی دیروز : 120
 • بازدید امروز : 197
 • باردید دیروز : 277
 • گوگل امروز : 50
 • گوگل دیروز : 76
 • بازدید هفته : 1,798
 • بازدید ماه : 1,261
 • بازدید سال : 116,247
 • بازدید کلی : 363,254