loading...

اوجان ایمن | ایمنی و آتش نشانی

در کل می توان گفت که باتوجه به نوع ماده اطفایی ، 5 نوع کپسول آتش نشانی داریم:   1 - خاموش کننده های محتوی آب 2 - خاموش کننده های محتوی کف 3 - خاموش کننده های محتوی پودر 4 - خاموش کننده های محتوی گاز 5 - خاموش کننده های محتوی مایعات تبخیر شونده ( هالوژنه )انواع خاموش کننده,انواع کپسول های آتش نشانی,انواع کپسول های اطفا حریق,آتش سوزی,حریق,اوجان ایمن,سایت تخصصی آتش نشانی,جامع ترین سایت آتش نشانی,کپسول آبی,کپسول محتوی آب,کپسول پودری,کپسول دی اکسید کربن,سایت اوجان ایمن,

شهرام مردپور بازدید : 5711 02 / 12 / 1394 نظرات ()

در کل می توان گفت که باتوجه به نوع ماده اطفایی ، 5 نوع کپسول آتش نشانی داریم:

 

1 - خاموش کننده های محتوی آب

2 - خاموش کننده های محتوی کف

3 - خاموش کننده های محتوی پودر

4 - خاموش کننده های محتوی گاز

5 - خاموش کننده های محتوی مایعات تبخیر شونده ( هالوژنه )

1 - خاموش کننده های آبی :

جهت اطفاء حریق های ناشی از مواد قابل احتراق معمولی مانند : چوب ، کاغذ ، پلاستیک ، لاستیک که همان گروهA  ( مواد خشک یا جامدات ) می باشد ، استفاده می گردد .

مواد خشک برای اطفاء لازم است حرارتشان کاسته شود ، یا به عبارتی خنک شوند که این امر معمولاً با تأثیر آب یا محلول های آبی انجام می شود . اغلب حریق های مربوط به منازل ازگروه A هستند و بهترین ، کاربردی ترین و اقتصادی ترین ماده خاموش کننده نیز در این گونه موارد آب است .

چنانچه خاموش کننده های آبی در کنار تاسیسات الکتریکی مورد استفاده قرار گیرند ، جریان آب و تماس با تأسیسات الکتریکی می تواند یک شوک الکتریکی شدید اعمال نماید . خاموش کننده های آبی در دو نوع بصورت ذیل وجود دارند

الف ) خاموش کننده های محتوی آب و گاز

ب ) خاموش کننده آب و هوا

 

2 - خاموش کننده های کف شیمیایی :

گرچه خاموش کننده کف در اصل برای استفاده در حریق های کلاس B ( مایعات قابل اشتعال ) می باشد ، ولیکن می توان از آن نیز درمورد حریق های کلاسA   ( مواد خشک ) نیز استفاده نمود . خاموش کننده های کف ، عموماً « غیرقابل کنترل می باشند » .

کف هاي مورد مصرف در اطفاء حريق كه انواع پروتئيني آن از تخمير آلايش هاي دامي غيرخوراكي نظير : خون ، مو ، شاخ ، پشم و و انواع شيميايي آن از تركيب برخي مواد شيميايي خاص تهيه مي شود ،  در هنگام پاشيده شدن توسط سر لوله كفساز با هوا و آب مخلوط شده و حباب ايجاد مي نمايد . فراوني گسترش كف در هنگام استفاده ، مي تواند روي حريق را پوشانده و مانع رسيدن اكسيژن و صعود گازهاي ناشي از حريق مي گردد . 

نكته مهم در استفاده از كف و توسعه خوب آن ، پخش شدن روي سطح ماده مشتعل ، مخصوصاَ مايعات قابل اشتعال بدليل سبكي آنها مي شود .  

3 - خاموش کننده های پودری :  

این خاموش کننده ها در انواع قابل شارژ و یکبار مصرف در بازار عرضه می شود و بسیاری از ساکنین منازل - به دلیل ارزان بودن قیمت اولیه - ، این خاموش کننده ها را ترجیح می دهند . معمولاً سیلندرها به شکل استوانه ای می باشند .

خاموش کننده های پودری درمورد حریق های از نوع گروهB ( مایعات قابل اشتعال ) و C ( گازهای قابل اشتعال ) استفاده می شوند . پودر این خاموش کننده ها ، سمی شناخته نشده است ، ولی چون شیمیایی می باشد ، باعث التهاب مجاری تنفس برای مدت طولانی و همچنین در محیط های بسته قدرت بینائی را کاهش می دهد . ساخت این دستگاه در دو نوع طراحی شده ؛ یک نوع که دائماً تحت فشار می باشد و نوع دوم عامل فشار در یک سیلندر کوچک قرار دارد .

4 - خاموش کننده های گاز کربنیک (  CO2) :

این خاموش کننده محتوی دو سوم گاز CO2 است که تحت فشار حدود 900-200 بار به صورت مایع در آمده و در سیلندر قرار دارد . چون بدنه آن فشار زیادی را باید متحمل گردد ، به همین علت از فولاد و بدون درز ساخته می شود و نباید این سیلندر در زیر تابش مستقیم خورشید و یا در مجاورت دستگاه های حرارتی قرار گیرد . گاز CO2 از هوا سنگین تر و غیرقابل اشتعال است . به همین خاطر در موقع اطفاء بخوبی سطح آتش را پوشانده و جانشین اکسیژن و درنتیجه عمل اطفاء به نحو احسن صورت می پذیرد . از این خاموش کننده بیشتر در محل های بسته و برای اطفاء تأسیسات الکتریکی و دستگاههای کامپیوتری استفاده می گردد ؛ به دلیل اینکه گاز مزبور در محل مصرف هیچ اثری از خود به جای نمی گذارد . این خاموش کننده ها معمولاً قابل کنترل هستند .

سر لوله خاموش کننده CO2 به شکل قیفی یا شیپوری است و علت آن نیز این است کهالف)  از سرعت زیاد گاز به هنگام خروج جلوگیری کرده و به آن اجازه انبساط می دهد . ب ) ماده اطفایی را به محل مورد نظر هدایت می نماید .

اگر چه دی اکسید کربن سمی نیست ؛ ولی وقتی به میزان زیاد در فضای بسته برای اطفاء حریق استفاده شود ، می تواند خطرناک باشد . چنانچه یک سیلندر حاوی گاز کربنیک در یک محل بدون تهویه استفاده شود ، میزان اکسیژن را تقلیل می دهد و هر شخصی در آن محل باشد ، دچار بیهوشی یا حتی مرگ در اثر فقدان اکسیژن خواهد شد . بعلاوه ایجاد مه ناشی از CO2 می تواند باعث کاهش دید و خطای ناشی از این امر گردد .


  5 - خاموش کننده های هالوژنه ( مایعات تبخیرشونده ) :

گرچه مایعات تبخیرشونده به عنوان ماده اطفائی غیرقابل قبول شناخته شده اند و استفاده ازاین مواد به دلیل صدمه رساندن به لایه اوزن محدود و قدغن شده ، لیکن به لحاظ اینکه احتمال دارد در بعضی از مؤسسات و شرکتها از این خاموش کننده استفاده شود ، توضیح مختصری درباره این خاموش کننده ها می دهیم .

در این خاموش کننده ها به منظور ساخت مواد اطفائی ، از دو هیدرو کربون ، به نام های متان CH4 و اتان C2H6 به عنوان مواد پایه در نظر گرفته شده و هیدروژن این ترکیب توسط عناصر هالوژنه ( F-CL-BR-I) جایگزین می شود و مواد حاصله قابلیت اشتعال نداشته و حدوداً 4 الی 5 برابر از هوا سنگین تر هستند و به سرعت روی حریق را پوشانده و مانع رسیدن اکسیژن به حریق می شود و از طرفی در واکنشهای زنجیره ای سوختن دخالت کرده و در نتیجه عمل اطفاء صورت نمی گیرد . این مواد تا زمانی که در داخل سیلندر یا ظروف در بسته هستند ، بصورت مایع و در محیط به صورت گاز می باشند . این خاموش کننده را می توان در اکثر حریقها استفاده کرد . بخصوص درحریقهای دستگاه کامپیوتری و همچنین دستگاه های ظریف الکتریکی . مواد هالوژنه جدید پس از مصرف ، هیچ اثری از خود به جا نمی گذارند .

 

نکته 1به هنگام تهیه و خرید خاموش کننده ، ابتدا با توجه به محیطی که آن کپسول آتش نشانی تعبیه خواهد شد ، مواد موجود در آن محیط و مساحت آن ، نوع و اندازه کپسول اطفا حریق مناسب ( آبی ، CO2 ، پودری) را انتخاب و سپس از استاندارد بودن آن ، اطمینان پیدا کنید .

نکته 2 : گاهی لازم است که در یک محیط ، چند نوع خاموش کننده و در اندازه های مختلف وجود داشته باشد و صرف وجود یک نوع کپسول ، آن محیط را از آتش سوزی احتمالی ایمن نمی کند .

متأسفانه اغلب ما به هنگام خرید کپسول آتش نشانی ، فقط قیمت آن را لحاظ می کنیم و هیچ توجهی به نوع و اندازه آن ، با در نظر گرفتن محیط و مواد مستقر در آن نمی کنیم ؛ و وقتی که یک اتفاق ناگوار برایمان رخ داد و خسارات جانی و مالی جبران ناپذیر بسیاری را متحمل شدیم ، به فکر می افتیم که دیگر دیر شده است و دردی را دوا نخواهد کرد .

 

تهیه و تنظیم شهرام مردپور - کارشناس مدیریت امداد در سوانح و مربی جمعیت هلال احمر

تلفن تماس : 09147773648 

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
جهت افزایش فرهنگ ایمنی و امدادی در سطح جامعه مان ، پیشگیری از حوادث و یا حداقل ، کاهش آسیب های ناگوار ناشی از حوادث مختلف ، بر آن شدیم تا با راه اندازی این سایت ، گامی هر چند اندک در این مسیر ارزشمند برداریم .
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 57
 • کل نظرات : 9
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 3
 • آی پی امروز : 5
 • آی پی دیروز : 50
 • بازدید امروز : 20
 • باردید دیروز : 106
 • گوگل امروز : 3
 • گوگل دیروز : 33
 • بازدید هفته : 126
 • بازدید ماه : 3,678
 • بازدید سال : 66,155
 • بازدید کلی : 239,399